Pohovor je vstupní brána do nové práce. Jak na něm zaujmout?

Pohovor je vstupní brána do nové práce. Jak na něm zaujmout?

Přijímací pohovor je pro mnohé uchazeče o zaměstnání velkým strašákem, na druhou stranu ho musíme podstoupit, jinak můžeme na nové místo zapomenout. Jak úspěšně projít přijímacím řízením a zvýšit své naděje na úspěch? To vám poradíme v následujícím článku.

Domácí úkol: zjistěte si co nejvíce informací

Řada uchazečů o zaměstnání se obává toho, že na pohovoru nebudou znát odpověď na nějakou z otázek. Otázky typu „Jakou školu jste studoval?“ či „Jaké bylo vaše předchozí zaměstnání?“ a podobně zřejmě zvládne zodpovědět každý, co když ale přijde řada na otázky týkající se společnosti, do které chceme nastoupit? Bez přípravy touto částí asi jen těžko projdeme. Dejte si proto sami sobě domácí úkol a před schůzkou si o dané firmě zjistěte co nejvíce informací. Nejenom, že díky tomu budete méně nervózní z toho, na co se vás mohou u pohovoru ptát, ale můžete se i blýsknout svými znalostmi. To, že o firmě znáte základní informace, totiž působí motivačně a přidává vám plusové body.

Myslete na svou vizáž, první dojem je zkrátka první dojem

Důležitým faktorem u pohovoru je i vaše vizáž, to, jak jste oblečeni a upraveni. Co se týče vaší úpravy, obecně se doporučuje držet se spíše při zemi a nepokoušet se o nějaké extravagantní úpravy například účesů. Vsaďte na klasiku. U vousů pak platí obecně pravidlo, že by měly být dobře zastřižené, případně úplně oholené.

U oblečení je dobré vycházet ze zvyklostí firmy, není proto na škodu si předem zjistit, jak je v dané společnosti nastaven dress code.  Pokud současní zaměstnanci chodí do práce v saku, není úplně vhodné přijít na pohovor v džínách a tričku. To samé platí ale i naopak, i když v tomto opačném směru není chyba tak velká a znatelná.

Buďte sami sebou, naučené fráze zahoďte

Na pohovoru je samozřejmě těžké chovat se naprosto přirozeně a uvolněně. Je však důležité snažit se co největší část stresu odbourat a působit sebejistě. Ovšem nevyplatí se to přehánět, příliš sebevědomí jedinci, kteří na pohovoru křičí a sedí rozvalení v křesle, nebudou úspěšní. To samé ale platí i o zakřiknutých uchazečích, kteří u pohovoru takřka šeptají. Zvolte zlatou střední cestu, prokažte pokoru a respekt, ale zároveň jistotu nad sebou samým. A nezapomínejte na úsměv, s ním jde všechno líp!

TOP